Zlatý dážď rozmnožovanie

Zlatovka (Forsythia) je krásna rastlina najčastejšie pestovaná ako krík. Nájdeme ju však aj ako živý plot, bonsai a taktiž ako stromček rôznych tvarov. Patrí medzi prve kvitnúce kríky, ktoré sú predzväsťou blížiacej sa jari.

00340C2_

Zlatovka, zlatý dážď

Zlatý dážď ako ho najčastejšie poznáme sa najlepšie rozmnožuje odrezkami alebo potápaním. Výsev je veľmi zložitý a využíva sa najmä pri šľachtení.  Ak by sme sa predsa len rozhodli rozmnožiť výsevom, tak hneď po zbere semena, čo je v jeseni a do voľnej pôdy. Semeno kúpené treba aspoň 2-3 mesiace stratifikovať. Odrezky odoberáme v júli až auguste. Nemali by byť úplne drevnaté, ale vyzreté určite. Najlepšie je použiť jednoročné výhonky, pričom použiť sa dajú ako vrcholové časti, tak aj spodná časť odrezku. Odrezky by mali mať dĺžku cca 15 cm. Rezané by mali byť v mieste, kde sa nachádza tzv. uzol, aby cez otvorené stonky nevnikali škodcovia, hubové ochorenia a parazity. Na narezané odrezky zlatovky použijeme zakoreňovač a vložíme do vlhkého substrátu. Odrezky zakorenia za cca 4 týždne.

Ak sa Vás článok zaujal, tak ho zdieľajte aj pre svojich priateľov. Taktiež mu dajte like, aby som vedel koľkým tento článok pomohol ku krásnej záhrade.

Všetko pre dom a záhradu: www.svetzahradkara.sk

Ing. Michal Troščak