Tipy ako si udržať krásny zelený trávnik

V každej záhrade nájdete zelenú plochu, ktorá je akousi vizitkou majiteľa záhrady. Ponúkam Vám zopár tipov ako si vypestovať trávnik podľa Vašich predstáv.

  • Kedy polievať?

Najlepším časom na polievanie sú skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny. Určite nie počas obeda, kedy je slnko najvyššie a jeho lúče by cez kvapky vody pôsobili ako lupa a určite by spálili steblá trávy. Takže radšej si nastaviť aj automatickú závlahu na piatu ráno a desiatu hodinu večer.

lovely-normal-green-grass-and-water-drops

  • Koľko polievať?

Toľko, aby mal trávnik dosť vlahy. Korene siahajú 5-6 cm pod povrch zeme, ale trávnik má aj jemné korienky hlbšie až 10 cm pod povrchom. Preto treba radšej nie tak často polievať, ale hlavne výdatne, aby sa voda dostala aj do spodných vrstiev odkiaľ môže neskôr trávnik čerpať vlahu.

  • Ako polievať?

Hlavne rovnomerne. Celý trávnik musí byť polievaný tak, aby ani jedna časť neostala bez vody. Tento nedostatok sa hneď prejaví na farbe trávy a nepôsobí to dobre. Najvhodnejšie sú preto automatické závlahy, kde sú dýzy nastavené tak, aby sa jedno postrekované miesto prekrývalo s druhým. To znamená, že je celá plocha zavlažená dvojnásobne.

  • Ako udržať vodu?

Počas horúceho leta je trávnik tá plocha, z ktorej sa odparí najviac vody. Preto najvhodnejším spôsobom ako udržať vlahu v trávniku je zapracovať do zeminy granuly zeolitu. Tento materiál má vysokú nasiakavosť a korienky si vedia túto zásobu vody pomaly vytiahnuť počas horúčav.

  • Kedy hnojiť?

V letnom období spotrebuje trávnik veľa živín, ktoré mu musíme dodať. Najjednoduchšie to je granulovaným hnojivom, ktoré aplikujete podľa návodu na povrch trávnika. Najlepším časom na aplikovanie takéhoto hnojiva je pred dažďom, kedy sa hnojivo rozpustí a prirodzenou cestou sa dostane až ku korienkom trávnika.

  • Aké živiny?

Trávnik potrebuje pre svoj rast rôzne živiny. Dusík potrebuje pre krásnu zelenú hmotu, horčík mu v lete dodáva sýtozelenú farbu a stopové prvky zase kondíciu. Draslík potrebuje najmä na jeseň, aby dobre prezimoval.

  • Kedy je sucho?

Treba sledovať trávnik, aby sme neprišli o krásu, ktorú sme si vypestovali. Ak stupíme na trávnik a steblá trávy sa len pomaly vracajú naspäť, tak to je príznak, že je trávnik suchý. Ešte horší prípad nastane, keď stebla trávy sa vôbec nezačnú dvíhať. To už naznačuje krízu, kedy treba zasiahnuť.

  • Kde založiť trávnik?

Trávnik zakladajte tak, aby tvoril jeden celok. To znamená, že ak sa mu na jednom mieste nedarí aj napriek Vašej snahe, treba na tomto mieste založiť kvetinový záhon alebo skalku. Na celej ploche by mal mať trávnik rovnaké podmienky, aby tvoril jednoliatú plochu.

travnik

  • Aké hnojivo?

Najvhodnejšie hnojivo je s dlho trvajúcim účinkom. Je síce drahšie, ale v konečnom dôsledku sa to oplatí. Medzi hnojením treba trávnik aj prerezávať a hlavne pravidelne a celoplošne.

  • Aký trávnik?

Na trhu sú rôzne druhy trávnikov. Ak máte čas sa starať o trávnik, tak si vyberte s vysokým podielom výbežkatých druhov. Je náročnejší na zavlažovanie. Menej náročný trávnik je zase ihriskový, ktorý znesie viac záťaže a sucha. Najmenej náročný je távnik, ktorý obsahuje zmes na kvitnúcu lúku.

Ak sa Vám článok páčil zdieľajte ho priateľom, aby sme všetci mali krásne trávnik.

Všetko, čo potrebujete na záhradu nájdete na www.svetzahradkara.sk

Autor: Ing. Michal Troščak