Syringa… orgován, ako ho rozmnožiť?

Orgován ako prvé pri vstupe do záhrady dáva o sebe vedieť svojou krásnou vôňou a ako druhé sú jeho krásne kvety. Je jednoduché si ho kúpiť v supermarkete, ale skúste si ho vypestovať zo semienka. Až vtedy to bude ozajstná krása:)

Odrody orgovánu obyčajného sa najčastejšie rozmnožujú štiepením. Ostatné odrody ako je napríklad orgován čínsky je možné rozmnožovať drevnatými odrezkami. Odrezky by mali byť bez listov. Orgován sa tiež dobre rozmnožuje potápaním. Na pestovanie podpníkov pre šľachtiteľské účely sa využíva výsev semien.

Syringa vulgaris - orgován obyčajný

Najrozšírenejší druh orgovánu.

Semena na výsev dozrievajú koncom jesene. Je dobre ich nechať na rastline, čo najdlhšie a hneď po zbere ich očistiť a vysiať do voľnej pôdy. V prípade, že si osivo odložíme na neskorší jarný výsev je potrebné ho udržiavať v chlade a minimálne osem týždňov pred výsevom stratifikovať. 

Vrúbľovanie do rázštepu

Obr. 1. Vrúbľovanie do rázštepu

Očkovanie

Obr. 2. Očkovanie do T-zárezu

Najčastejšie sa orgován očkuje v lete (Obr. 2.). Pri očkovaní sa očká umiestňujú, čo najhlbšie na koreňový kŕčok. Pri tejto metóde sa používajú jedno a dvojročné semenáčiky orgovánu obyčajného. Občas sa použije ako podpník zob vajcovitolistý (Ligustrum ovalifolium). Je možnosť vrúbľovania do rázštepu na jar (Obr. 1.), ale tento spôsob sa používa málo.

V prípade akýchkoľvek otázok, návrhov a nápadov ma neváhajte kontaktovať mailom info@svetzahradkara.sk

Ak sa Vám článok páčil dajte mu like a zdieľajte pre priateľov.

Potreby pre vášnivých záhradkárov www.svetzahradkara.sk

Ing. Michal Troščak