Kanadská čučoriedka v našej záhrade

Kanadské čučoriedky sú zdrojom vitamínov A a C, pôsobia ako antioxidant a obsahujú mnoho minerálnych látok. Vďaka tomu a svojej výraznej chuti si čoraz častejšie začíname pestovať tieto malé bobule v našich záhradách. Všetky tieto plusy prispievajú k nášmu lepšiemu zdravotnému stavu. Priaznivo pôsobia na krvný tlak, nervový a cievny systém, a na zrak. Úspech v pestovaní dosiahneme len, ak im dáme vhodné stanovište a pôdu, na ktorú sú zvlášť náročné.

Kanadská čučoriedka

Kanadská čučoriedka

Substrát

Čučoriedky sadíme do vopred pripravenej zeminy, ktorá je ľahká a priepustná. Dôležitým faktorom je pH pôdy, ktoré by sa malo pohybovať v medzi 3,5 – 4,5. Takéto pH môžeme dosiahnuť zakúpením substrátu, ktorý je špeciálne pripravený pre čučoriedky. Ak dodržíme správne zásady pestovania, tak rastlinám sa darí a dosiahneme vysokú úrodu.

Pestovanie

Pestovať čučoriedku môžeme aj v nádobe na balkóne alebo terase. Musíme jej zabezpečiť aspoň 20 litrov kyslej pôdy. Pri pestovaní vo voľnej pôde potrebujeme viac substrátu ( 30 – 40 litrov ). Jamu je vhodné vystlať fóliou, aby sa kyslí substrát neznehodnotil so zeminou v záhrade. Koreňový bal je plytký a to je dôvod, prečo nie je vhodné okopávať čučoriedky. Často dochádza k poškodeniu koreňov, s čím sa musí rastlina vyrovnať a tým stráca energiu na svoj rast. Burinu radšej vytrháme rukou.

Hnojenie

Bola by chyba zanedbať hnojenie. Hnojíme hnojivom špeciálne určeným pre čučoriedky. Dávkujeme podľa návodu od výrobcu. Hnojíme do vlhkej pôdy. Nezabúdame na závlahu. Počas kvitnutia a dozrievania plodov by sme mali pravidelne zalievať. Vhodné je použiť mulčovaciu kôru, ktorá nám dlhšie udrží vlhkosť.

Starostlivosť

V záhrade si môžeme vysadiť viac druhov, ktoré majú postupné dozrievanie plodov. Niektoré sú samoopelivé, iné zas cudzoopelivé. Kvitnú v druhej polovici mája a dozrievajú podľa druhu odrody v júly až v septembri. Čučoriedky sú mrazuvzdorné a neznášajú veterné a suché stanovište najmä v zime. V našich podmienkach netrpia chorobami a škodcami. Zdravý krík, o ktorý je dobre postarané nám prinesie úrodu 3-5 kg.

Strih

Striháme v zimnom alebo skorom jarnom období. Odstraňujeme polámané vetvičky, drevo, ktoré už nebude rodiť. Staré vetvy, aby sme omladili rastlinu. Necháme len puky na jednoročnom dreve, ktoré budú rodiť.

Názorná ukážka: VIDEO

Ak sa Vám článok páčil zdieľajte ho ďalej pre svojich známych a dajte mu like na facebooku. Ak by ste mali otázky alebo sa chceli pochváliť svojou úrodou pošlite mi mail: info@svetzahradkara.sk

Ing. Michal Troščak

www.svetzahradkara.sk