Hliva ustricová – delikatesa z Vašej záhrady

Hliva ustricová – Pleurotus ostreatus. Táto jedinečná huba má schopnosť budovať v ľudskom organizme prirodzenú imunitu a tiež pôsobí protizápalovo. Obsahuje veľa vitamínov (B, D, C, K), minerálov, mastné kyseliny, železo, zinok, vlákninu…

Práve toto obdobie je najvhodnejšie na očkovanie a pestovanie hlivy ustricovej. Samozrejme aj tu je potrebné dodržať zopár zásad, aby sme mali z úrody, čo najvyšší výnos, ale hlavne, aby sme mali z pestovania radosť. Vhodné sú priestory, kde je teplota cca 18°C.

 

Ako najvhodnejší substrát sa využíva akákoľvek slama z obilnín, ktorú potrebujeme nasekať na malé kúsky. Tento substrát udržiavame vlhký, ale nie premočený. Optimálna vlhkosť sa dosiahne viacnásobným namočením slamy a premiešaním. Vlhkosť pri začatí pestovania by mala byť cca 70%. Je to dôležité aj kôli ďalšiemu pestovaniu, pretože počas rastu mycélia sa vôbec nepolieva. Navlhčenú slamu natlačíme, čo najtesnejšie do igelitových vriec. Spolu s touto činnosťou očkujeme. Na 6kg suchého slamového substrátu pripadá 1 liter očkovacieho substrátu s podhubím. Tento substrát rozdelíme na veľkosť golfovej loptičky a poukladáme ich k vnútornej strane vreca. Takto pripravené vrece dáme do miestnosti, kde je teplota cca 18°C. Mycélium bude rásť cca 4 týždne. Po tomto období prichádza vytúžená odmena a zber krásnych a hlavne chutných krásavíc.

Zdieľajte tento článok aj pre svojich priateľov a známych.

Všetko pre dom a záhradu: www.svetzahradkara.sk

Ing. Michal Troščak