Ako vybrať tu správnu cibuľlku?

Práve september je mesiac, kedy sa začal predaj cibuľovín. Teraz je vhodná doba na ich kúpu, ale ako si vybrať tú správnu? Ako si vybrať tú, ktorá nám rozžiari jarný záhon?

  • Výsadbový plán

Ako prvé ešte pred nákupom si urobte doma výsadbový plán. Ceruzou si načrtnite záhon a umiestnite si aké cibule a kde chcete použiť. Každá cibuľa má rôznu hĺbku výsadby a tiež každá kvitne ináč. Takouto prípravou ešte doma si ušetríte čas a peniaze. Nebudete dlho v obchode rozmýšľať, čo a kam vysadíte a hlavne nenakúpite zbytočne veľa cibúľ.

6423-cibuloviny-orientacni-hloubka-vysadby

  • Kusovky sú lepšie

Kusový predaj, ktorý väčšinou pochádza od pestovateľov, ktorí si dajú na kvalite ozaj záležať. Prevažne sú balené po jednom kuse a uložené v pilinách. Na obale je označená odroda a údaje o pestovaní. Samozrejme, že za kvalitu sa aj platí.

  • Radšej žiadne akcie

Akcie v obchodoch sú možno cenovo výhodné, ale väčšinou v akciovom balíku sú cibule rovnakej veľkosti, ale ich kvitnutie môže byť rôzne. Taktiež sú v baleniach rôzne farby, ktoré práve Vám nemusia pasovať do záhrady.

  • Lepšia bude väčšia

Cibule, ktoré sú väčšie sú zvyčajne aj drahšie, ale v tomto prípade sa nedajte odradiť cenou. Tieto väčšie cibule majú viac živín a preto hneď na jar prekvapia krásnym kvitnutím. Su vhodné do nádoby aj do záhonu.

  • Prekontrolujte ich

Cibule si pri kúpe poriadne prezrite a tiež chyťte do ruky, aby ste cítili, či je cibuľa zdravá. Nemala by mať žiadne rany a nemala by byť otlačená. Samozrejme cibuľku, ktorá má pleseň ani neberte do ruky. Skôr, či neskôr by Vám zaviedla hubovité ochorenie do celého záhona a tým by Vám určite neurobila radosť. Zdravá cibuľa je ťažká a plná vody. Nevhodné sú tiež príliš vyschnuté cibule, mäkké a ľahké.

Blumenzwiebeln, bulbs

  •   Berte len kvalitu

Dôležitá pri výbere je aj kvalita cibuľky. Pri kúpe sa informujte odkiaľ pochádzajú cibule a kto ich produkuje. Holandsko a Dánsko je v pestovaní cibuľovín veľmoc a viete, že dostanete určite kvalitu. Najviac, čo môže poškodiť aj kvalitne cibule je ich skladovanie v teplých a vlhkých skladoch.

  • Nech stále kvitnú

Aby Váš záhon kvitol počas celého jarného obdobia musíte vedieť, ktorá cibuľka kedy vypukne a podľa toho nakúpiť aj cibule. Ako prvé sa dostanú vonku snežienky, hneď na to šafrany. Nasledujú ich hyacinty, narcisy a vládu preberú tulipány. Vhodnou kombináciou dosiahnete kvitnutie záhona až do neskorej jari.

Náradie na pestovanie Vašich obľúbených rastlín nájdete na www.svetzahradkara.sk

Ak sa Vám článok páčil zdieľajte ho aj pre priateľov.

Autor: Ing. Michal Troščak